Gmina Luzino

AKTUALNOŚCI GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W LUZINIE


INFORMACJA W SPRAWIE WNIOSKÓW O USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO (500+) NA OKRES ZASIŁKOWY 2019/2021

 

TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW NA OKRES ZASIŁKOWY 2019/2020 O USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO, ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH ORAZ ŚWIADCZENIA „DOBRY START” (300+)

 

1. WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZENIA DOBRY START

2. WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO

2.  WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO ZASIŁKU RODZINNEGO I DODATKÓW DO ZASIŁKU RODZINNEGO

          

 

 

 


 


 


 


2017


„Rodzina to jest siła!” - pod takim hasłem w dniu 14 czerwca 2017 r. na placu przy Hali Widowiskowo – Sportowej w Luzinie już po raz trzeci odbyło się spotkanie integracyjne dla rodzin objętych asystenturą rodzinną. Festyn rodzinny odbył się pod patronatem Wójta Gminy Luzino, Jarosława Wejera, a zorganizowany został przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Luzinie w ramach Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Luzino na lata 2015-2017.

Celem głównym przedmiotowego Programu jest wspieranie rodzin przeżywających trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczej, a także profilaktyką środowiska lokalnego w zakresie promowania społecznie pożądanego modelu rodziny. W spotkaniu wzięło udział 18 rodzin, w tym 20 osób dorosłych i 60 - dzieci.

Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera oraz liczne atrakcje, które zapewniła firma „Funky Monkey” z Bolszewa. Na dzieci czekały między innymi opieka 5 animatorów, dmuchane zamki, malowanie twarzy, bańki mydlane XXL, „goście specjalni” – Minionek, Myszka Miki, Troll Poppy, darmowy popcorn. Zorganizowane zostały wspólne zabawy dzieci i rodziców m.in. przeciąganie liny, skoki w workach, co wprowadziło niewątpliwie atmosferę wesołości.

Dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Turystyki w Luzinie, trener tamtejszego klubu, pan Rafał Freitag rozegrał wraz z dziećmi mecz piłki nożnej.

Niespodziewanymi gośćmi festynu zostali policjanci Posterunku Policji w Luzinie, którzy rozdali dzieciom prezenty w postaci odblaskowych breloczków, zademonstrowali radiowóz policyjny oraz pozowali do wspólnych zdjęć z dziećmi. Na uczestników festynu rodzinnego czekał również poczęstunek przygotowany przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Luzinie m.in. ciasto, kanapki, owoce, koktajl truskawkowy, kawa – dla dorosłych oraz  napoje.Na zakończenie spotkania Wójt Gminy Luzino Jarosław Wejer wręczył wszystkim  dzieciom prezenty oraz wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników festynu.

 

festyn gops 

festyn 2

minionek

festyn 5

festyn 5

festyn 7

 


INFORMACJA w sprawie ustalenia prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się żywego dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu „Za życiem”


KARNAWAŁOWY WIECZÓR TANECZNY DLA SENIORÓW

27 stycznia 2017 r. w sali Świetlicy Wiejskiej w Luzinie odbył się Pierwszy Karnawałowy Wieczór Taneczny dla Seniorów.

Inauguracji wieczoru dokonał Wójt Gminy Luzino Jarosław Wejer wraz z małżonką Ireną.

Wieczór rozpoczął się wspólnym obiadem przy świecach i nastrojowej, cichej muzyce, po którym podano kawę, ciasta,  przekąski i zimne napoje.

Symboliczną lampkę wina do obiadu ufundował przedsiębiorca z Luzina Pan Maciej Lebiecki  właściciel firmy TREE CLONE.

Zabawie przy muzyce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych towarzyszyło wspólne śpiewanie znanych piosenek, których teksty przygotowane zostały przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Luzinie i rozdane uczestnikom zabawy.

Spotkanie uświetnił występ dziecięcej grupy tanecznej ze szkoły tańca "Krok po Kroku".

W trosce o bezpieczeństwo seniorów Pani Barbara Tessar - Staszkiewicz psycholog Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wygłosiła krótką tematyczną prelekcję.

Miłym zaskoczeniem dla seniorów był "Czekoladowy walc", w trakcie którego pracownicy GOPS rozdawali tańczącym czekolady.

Na zakończenie wieczoru uczestnicy zabawy wybrali króla i królową wieczoru, gdzie jedynym kryterium była aktywność na parkiecie. Królową została Pani Barbara Pieńkowska  z Kębłowa, natomiast królem Pan Tadeusz Miotk z Luzina. Wójt Gminy Luzino wręczył laureatom prezenty w formie albumów do zdjęć.

wieczorek

dd

gops 3 wieczorek

 


SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE Z MIESZKAŃCAMI GMINY LUZINO

W dniu 12 grudnia 2016 roku w sali Świetlicy Wiejskiej w Luzinie odbyło się Spotkanie Świąteczne Wójta Gminy Luzino, Jarosława Wejera z samotnymi mieszkańcami gminy oraz rodzinami objętymi asystenturą rodzinną. Spotkanie zostało zorganizowane przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wzięło w nim udział około 80 osób oraz 30 dzieci z rodzin objętych asystą rodzinną.  

Spotkanie otworzyła Ewa Walczak - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Luzinie, która powitała na wstępie przybyłych mieszkańców, życząc wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Następnie świąteczne życzenia złożył Wójt Gminy, Jarosław Wejer.

Świąteczny klimat wprowadził występ chóru dziecięcego „Luzińskie Dzwoneczki”, który wspólnie z zaproszonymi gośćmi odśpiewał kolędy. Nie małą atrakcją dla zgromadzonych dzieci była obecność Świętego Mikołaja. Przybyli mieszkańcy zostali ugoszczeni tradycyjnymi polskimi potrawami wigilijnymi.

Na koniec spotkania zostały wręczone wszystkim przybyłym gościom świąteczne paczki. Dzieciom wręczał je Święty Mikołaj, co dodatkowo wywoływało na dziecięcych twarzach uśmiech i zadowolenie. 

 

spotkanie świąteczne

spotkanie świąteczne 2

spotkanie 3

 


BEZPŁATNE PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE

W ramach struktury organizacyjnej i realizowanych przez Ośrodek zadań osoby potrzebujące pomocy  mogą korzystać z bezpłatnego poradnictwa psychologicznego.

Psycholog przyjmuje w każdy poniedziałek w godzinach od 7.30 do 15.30 w siedzibie Zespołu ds. Asysty Rodzinnej w Luzinie na ulicy 10 Marca 11.

Z konsultacji psychologicznych mogą korzystać:

  1. osoby dorosłe,
  2. dzieci i młodzież w wieku szkolnym, za zgodą i wiedzą rodziców.

W ramach przedmiotowych  usług psycholog:

  1. prowadzi specjalistyczne poradnictwo psychologiczne,
  2. udziela wsparcia osobom znajdującym się w sytuacjach trudnych, kryzysowych,
  3. udziela wsparcia osobom dotkniętym przemocą w rodzinie,
  4. prowadzi konsultacje rodzinne,
  5. prowadzi zajęcia grupowe dla rodziców pragnących rozwijać swoje umiejętności  w zakresie opiekuńczo - wychowawczym i  radzenia sobie w bieżących problemach.

Spotkania z psychologiem odbywają się w pomieszczeniu biurowym zapewniającym dyskrecję i poufność rozmowy.

Usługi świadczy psycholog z 20-letnim doświadczeniem zawodowym  w  pracy z osobami dorosłymi, dziećmi w wieku szkolnym a także młodzieżą. Aktualnie czynny zawodowo i zatrudniony w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Wejherowie.

Osoby zainteresowane mogą umawiać się na spotkanie w sposób bezpośredni w siedzibie Zespołu ds. Asysty Rodzinnej w Luzinie na ulicy 10 Marca 11 w każdy poniedziałek w godz. od 7:30 do 15:30 lub telefonicznie pod Nr tel. (058)  678 - 20 - 68 wew. 20.


Polski Czerwony Krzyż rozdał rowery niepełnosprawnym mieszkańcom gm. Luzino

Niweluje schorzenia, pomaga w poruszaniu i jest jedną z wielu form rehabilitacji. Mowa o innowacyjnym pojeździe dla niepełnosprawnych. Wczoraj, tj. 8 marca 2016 r. podopieczni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Luzinie otrzymali cztery rowery trójkołowe.

Polski Czerwony Krzyż wspiera swoich podopiecznych przekazując im trójkołowe rowery, dzięki którym niepełnosprawni mogą być bardziej samodzielni. Rowery, których sponsorem jest Fundacja ECO TEXTIL trafiły do osób wskazanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Luzinie.

Pracownicy luzińskiego GOPS-u dokonali kwalifikacji osób, na podstawie przedstawionych orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia. Do tej formy pomocy zakwalifikowano dwóch mieszkańców Zelewa, mieszkankę Milwina oraz mieszkankę Luzina.– informuje Marzena Pałubiak, pracownik placówki.

Podczas wręczenia pojazdów podopiecznym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej obecni byli przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża, o. w Gdańsku – Paulina Góralska oraz Tomasz Trzos.

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Luzinie, Ewa Walczak apelowała do zebranych o oddawanie zbędnej i nieużywanej odzieży w pojemnikach oznaczonych logo PCK, bowiem to właśnie dzięki zbiórkom odzieży i innych tekstyliów kupowane są rowery rehabilitacyjne. Im więcej ubrań będzie pojawiać się w pojemnikach, tym większy dochód dla organizacji, a co za tym idzie większe pole do pomocy.

Na zakończenie, podczas wczorajszego spotkania wójt Gminy Luzino Jarosław Wejer podkreślił, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Luzinie jest w pełni przygotowany do realizowania programu 500+, z którym zmierzą się już niebawem wszystkie tego typu placówki w Polsce. Fakt ten potwierdziła kierownik GOPS-u, Ewa Walczak informując zebranych o szczegółach.

Polski Czerwony Krzyż rozdał rowery niepełnosprawnym Polski Czerwony Krzyż rozdał rowery niepełnosprawnym